Agata Akonom Brak komentarzy

Do czego uprawnia karta EKUZ?

Z publicznej opieki medycznej na terenie Niemiec można skorzystać na podstawie karty EKUZ. Ten tajemniczy skrót oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i uchroni nas przed niepotrzebnymi kosztami w sytuacji konieczności skorzystania z opieki lekarskiej podczas wyjazdu za granicę. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak postępować w takiej sytuacji.

W ciężkich nadzwyczajnych sytuacjach

W Niemczech, tak jak w Polsce, w celu wezwania karetki dzwonimy na numer 112. Izba przyjęć to Notaufnahme.

Wizyty u lekarza pierwszego kontaktu/dentysty

Należy zwrócić uwagę, czy gabinet jest oznaczony tabliczką Kassenarzt lub Alle Kassen, w przeciwnym razie nie skorzystamy w nim z uprawnień użytkownika karty EKUZ. Trzeba pamiętać, żeby wziąć ze sobą dowód tożsamości lub paszport oraz kartę EKUZ (lub tymczasowe zaświadczenie o ubezpieczeniu).

Przy spełnieniu tych wymagań leczenie jest bezpłatne.

Szpitale

Poza nagłymi przypadkami leczenie szpitalne wymaga skierowania. Osoby powyżej 18 roku życia uiszczają opłatę 10 euro za dzień pobytu, jeżeli leczenie szpitalne nie przekracza 28 dni w ciągu roku. Dodatkowo płatne są opcje dodatkowe, takie jak np. pokój jednoosobowy.

Recepty i skierowania

Lekarz może wystawić skierowanie na usługi medyczne, które jest płatne 10 euro + dodatkowo 10% usługi

Leki na receptę wydawane są we wszystkich aptekach. Z reguły trzeba zapłacić 10 proc. kosztów (co najmniej 5 euro, a maksymalnie 10 euro), ale nie więcej niż pełną cenę leku. Ta opłata nie podlega zwrotowi.

Za leki bez recepty, takie jak środki przeciwbólowe bądź syropy na kaszel, trzeba zapłacić samemu. Pacjent płaci też za niektóre leki na receptę, np. na przeziębienie lub grypę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *