Agata Akonom Brak komentarzy

Niemcy są krajem wielowyznaniowym, najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm. Obok Bożego Narodzenia w roku kościelnym najważniejszym świętem jest Wielkanoc, która w Niemczech jest obchodzona długo i barwnie, choć widoczne są różnice w obchodach w poszczególnych landach. Wielkanoc hucznie obchodzona jest m.in. w: Badenii-Wirtembergii, Hesji, Bawarii, Północnej Nadrenii-Westfalii, w Saksonii i Turyngii.

Wielki czwartek (tzw. Gründonnerstag) to czas, kiedy Niemcy malują jajka na zielono, stąd dzień ten często nazywany jest Zielonym Czwartkiem.

Wielki Piątek (tzw. Karfreitag)  to dzień  ustawowo wolnym od pracy. Piątek, dzień śmierci Chrystusa, nazywany jest także Cichym Piątkiem (tzw. Stiller Freitag). W kościołach często odbywają się liczne misteria na pamiątkę śmierci Jezusa. Rodziny udają się na modlitwy do kościołów, a po skończonej liturgii w przykościelnych salach odbywają się agapy, czyli współme posiłki składające się wyłącznie z chleba, wody i wina. W przeciwieństwie do tego, co praktykowane jest w Polsce, w domach niemieckich nie przestrzega się tak rygorystycznie zasad ścisłego postu. W Wielki Piątek popularną tradycją jest ukrywanie upominków dla najmłodszych np. w przydomowym ogrodzie. Dzieci mogą jednak zacząć szukać tych prezentów dopiero po wielkanocnym śniadaniu. W tej tradycji widać podobieństwo do świąt bożonarodzeniowych.

Wielką Sobotę (tzw. Karsamstag) głównie w północnych i środkowych Niemczech, w godzinach wieczornych przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska, księża święcą ogień, a wierni odpalają od niego swoje świece paschalne, zabierane następnie do domów. Świece obecne są przy posiłkach i mają być źródłem radości i szczęścia na kolejne lata.. W Polsce popularne jest święcenie pokarmów, jednak w Niemczech ta tradycja nie jest tak powszechna.

Wielka Niedziela (tzw. Ostersonntag) podobnie jak w Polsce rozpoczyna się od Mszy w kościele, po której w domach czeka obfite śniadanie wielkanocne. Na stołach można znaleźć jajka, pasztety, wędliny, sernik oraz tradycyjną kiełbasę. Nie można zapomnieć również o świecach, przyniesionych z kościoła w Wielką Sobotę. Niedziela wielkanocna jest dniem wyczekiwanym przez dzieci, ponieważ po śniadaniu ruszają one na poszukiwania słodyczy ukrytych wcześniej przez rodziców. Dzieci wierzą, że  przynosi je zając wielkanocny – Osterhase, z tego względu popularnym prezentem są czekoladowe zające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *