Agata Akonom Brak komentarzy

Niemcy – co warto zobaczyć?

Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein, położony w Alpach w południowej części Bawarii, to jeden z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych zabytków w Niemczech. Został zbudowany w 1869 r. na polecenie bawarskiego króla Ludwika II na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat. Odwiedza go ok. 1,5 mln turystów rocznie.

Był pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny w Disneylandach i scenografią dla filmów, m.in. Ludwika II Helmuta Käutnera z 1955 i Ludwika II Luchino Viscontiego.

Zamek Neuschwanstein znany jest na całym świecie jako symbol wyidealizowanej romantycznej architektury i tragicznej historii jego właściciela. Po utracie suwerenności we własnym królestwie, Ludwig II wycofał się do własnego świata mitów, legend i baśni. Przyczyniły się do tego polityczne zawirowania (wojna prusko-austriacka, a później francusko-pruska, utrata niepodległości Bawarii) a także problemy w życiu prywatnym. Ludwig został uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu, w wyniku czego zamknął się w swoim wyidealizowanym świecie pełnym legend i mitów, który stworzył w zamku Neuschwanstein. Był on budowany zgodnie z życzeniami i koncepcjami króla, które rozszerzały się w miarę postępu prac, w wyniku czego zaczęło brakować funduszy, co zmusiło króla do zaciągania kolejnych kredytów i groziło wizją zlicytowania jego majątku. Ostatecznie w 1886 roku Ludwig został uznany na niepoczytalnego i pozbawiony tronu a następnie zmarł w niejasnych okolicznościach.

Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg, jak i legendach o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i poszukiwaniach Świętego Graala. Komnaty zamku, opływające złotem, zdobią freski ukazujące scenki ze średniowiecza (świat minstreli, dam i rycerzy), jak i życie Parsifala (na co wielki wpływ miała przyjaźń króla z Ryszardem Wagnerem).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *