opiekunki w niemczech
admin Brak komentarzy

Gdy wszystkie formalności związane z wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych zostaną już załatwione, kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie się do podróży. Aby ułatwić sobie pakowanie i oszczędzić sobie stresu, warto najpierw sporządzić listę rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać.

Dokumenty – nie zapomnij o nich!

W pierwszej kolejności należy zadbać o zabranie niezbędnych dokumentów, które mogą przydać się na miejscu:

  • dowodu tożsamości,
  • wszystkich umów dotyczących pracy,
  • biletów autobusowych,
  • prawa jazdy,
  • karty płatniczej – przed wyjazdem należy sprawdzić w banku, na jakich zasadach można bezpłatnie korzystać z karty na terenie Niemiec.

Koniecznie zabierz ze sobą również pieniądze w niemieckiej walucie – około 100-180 Euro to wystarczająca suma na początek. Przyda się w razie nieprzewidzianych wydatków, lub gdy jeszcze przed wypłatą natrafisz na jakąś ciekawą „okazję” 😉

Walizka 

Pierwszym etapem pakowania jest skompletowanie odpowiedniej garderoby – w zależności od pory roku, w której wyjeżdżasz do Niemiec na zlecenie. Bardzo ważne jest wygodne obuwie i odzież, w której czujesz się dobrze. Podczas pracy jako opiekunka najlepiej sprawdzają się luźne, wygodne ubrania.Kosmetyczka i apteczka to podstawa – szczególnie, jeśli regularnie przyjmujesz leki na receptę. Obowiązkiem rodziny Podopiecznego jest zapewnienie Opiekunce seniora podstawowych jednorazowych artykułów higienicznych. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w rękawiczki jednorazowe, które są niezbędnym środkiem utrzymania higieny podczas opieki nad osobami starszymi. Można też wziąć swoje ulubione kosmetyki, na wypadek gdyby dostępne na miejscu nam nie odpowiadały, np ulubiony szampon, czy płyn do mycia ciała. Podobno najczęściej zapominamy o szczoteczkach do zębów, suszarce do włosów, ręczniku, ukochanych kapciach i ulubionej kawie niedostępnej w Niemczech 🙂

Aby pozostać w kontakcie z bliskimi należy przed wyjazdem sprawdzić swój telefon komórkowy oraz ceny połączeń do Polski. Przede wszystkim trzeba zadbać o włączenie roamingu u operatora sieci komórkowej. Najlepszą opcją na wyjazd jest telefon bez sim-locka, który umożliwia korzystanie z karty zakupionej na terenie Niemiec. Zmniejszysz dzięki temu koszty opłat za połączenia w porównaniu do korzystania z usług polskiej sieci komórkowej. Opcja ta jest zdecydowanie bardziej opłacalna przy dłuższym zleceniu.

Jeśli na miejscu będziesz mieć zapewnione połączenie z Internetem, dobrym pomysłem jest zabranie laptopa lub tabletu – korzystanie ze Skype’a pozwala zminimalizować koszty związane z połączeniami do Polski, a ile radości przynosi zobaczenie bliskich. Nie zapomnij także o ładowarkach do wszystkich urządzeń elektronicznych, jakie ze sobą zabierasz. To mała rzecz, a łatwo o niej zapomnieć 😉

Co przyda się opiekunce na miejscu?

Aby umilić sobie pobyt na zleceniu w pracy, przy pakowaniu warto pamiętać o tym, co sprawia Ci radość – może to być dobra książka, ulubiona muzyka lub zapas zgranych na komputer filmów (w Niemczech oglądanie filmów online bywa karane i nawet w przypadku wykupionego dostępu w Polsce na polskim portalu, może przyjść do nas spora kara do zapłacenia…). Na miejscu przydatne mogą okazać się również rozmówki polsko-niemieckie w przypadku poczucia niepewności związanej z językiem oraz nieskomplikowane gry planszowe, w które można zagrać z podopiecznym.

Miłym gestem jest zabranie drobnego podarunku dla seniora i jego rodziny – na przykład polskich słodyczy, które z pewnością pomogą w przełamaniu pierwszych lodów po przyjeździe do pracy jako Opiekunka. Może być, ale nie musi! Lody możesz też przełamać zwykłym uśmiechem czy dłuższą rozmową, dzięki której nawiążesz relacje z podopiecznym.

Pamiętaj, aby nie pakować się w pośpiechu – przemyślany bagaż pozwoli Ci uniknąć stresu po przyjeździe do Niemiec i rozpocząć pracę z dobrym nastawieniem i humorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *